השוואה בין קרנות פנסיה

השוואה בין קרנות פנסיה

קרן הפנסיה היא אחת מן המכשירים הפנסיוניים לחיסכון ארוך טווח הקיימים בישראל, בנוסף לקופות הגמל וביטוח המנהלים. מכיוון שקיימות חברות מנהלות רבות אשר מציעות את ביצוע החיסכון דרכן, מומלץ שהמבוטח הפוטנציאלי יידע להשוות בין הקרנות ולבחור באופציה האופטימאלית עבורו.

כיצד מבצעים השוואה בין קרנות פנסיה?

כאשר אנו מדברים על השוואה בין קרנות פנסיה שונות, הדבר נשמע פשוט למדי, אך למעשה ישנם פרמטרים מורכבים יותר שכל מבוטח פוטנציאלי צריך להכיר. ברמת העיקרון, כל מבוטח מעוניין להשיג את הרווחים הגבוהים ביותר על סכום הצבירה בחשבון הקרן ובו בזמן לשלם את דמי הניהול הנמוכים ביותר. אולם, קיימים מאפיינים שונים לחישובי תשואה והכיסויים השונים של ביטוח חיים ואובדן כושר עבודה – זה מה שהופך את ההשוואה למסובכת יותר.

ביטוח פנסיה – דמי ניהול

אחד המאפיינים החשובים ביותר והפשוטים לבדיקה בין קרנות הפנסיה השונות הוא דמי הניהול של ביטוח הפנסיה שנגבים באופן שוטף מהלקוח. הסכום המקסימלי שיכולות לגבות הקרנות כיום עומד על שישה אחוזים מההפקדות החודשיות וחצי אחוז מהצבירה הכללית בחשבון. עם זאת, במקרים רבים ניתן להגיע להוזלה משמעותית של דמי הניהול וזאת על ידי משא ומתן מול החברה המנהלת או מעבר לקרן פנסיה אחרת. בנוסף לכך, ישנם מעסיקים רבים שמסכמים על תנאים משתלמים במיוחד לעובדים השכירים מול חברות מנהלות ספציפיות.

מומלץ מאד לכל מבוטח בקרן פנסיה לשים לב לדמי הניהול אשר נגבים ממנו, שכן לאורך השנים, הסכומים שמופרשים לדמי הניהול יכולים להגיע למספרים משמעותיים.

ביטוח פנסיה – השוואה של סעיפים נוספים שיש לשים אליהם לב בעת בחירת קרן פנסיה

  • מהי התשואה שמשיגה הקרן על אג"ח מיועדות והשקעות אחרות? אחוז התשואה הוא כנראה הפרמטר החשוב והמשפיע ביותר על הסכום הסופי של הקצבה.
  • מהם התנאים לקבלת קצבת נכות וסיעוד? האם מדובר על הגדרות של הביטוח הלאומי או הגדרות נוקשות יותר שנוסחו על ידי הקרן עצמה?
  • כיצד נקבע גובה הקצבה במקרה של תשלום קצבת נכות או שאירים? במקרים מסוימים, קרנות הפנסיה עושים ממוצע של המשכורות בשלושת החודשים האחרונים, אך לעיתים הממוצע נעשה לפי תקופה של שנה או שנתיים.
  • מהו אחוז המבוטחים בקרן אשר מקבלים קצבת נכות? אמנם התשובה היא אינה חד משמעית עבור המבוטח הפוטנציאלי, שכן אחוז גבוה הוא שלילי כאשר הוא בריא וחיובי במידה ומשהו קורה, אך זה יכול להעיד לגבי מדיניות קבלת התביעות של הקרן. ישנן קרנות שעובדות עם בעלי מקצועות מסוכנים יותר ואחרים מתמחים בביטוח אנשי צווארון לבן.
  • מהו המוניטין של הקרן? האם החברה המנהלת היא יציבה מבחינה פיננסית ובעלת ותק מספיק בענף הפנסיה? מי הם מנהלי הקרן?
  • מהי סטיית התקן של קרן הפנסיה? סטיית התקן היא מאפיין שמראה את רמת הסיכון שאותה לקחה הקרן במסגרת מדיניות ההשקעות שלה. כאשר סטיית התקן גבוהה, הדבר מראה כי הסיכונים שנלקחו היו משמעותיים יותר ולהיפך. על המבוטח לזכור, כי סיכונים גבוהים יכולים להוביל בסופו של דבר להפסדים ותשואה נמוכה של הקרן.
  • מהו מספר העמיתים הכולל בקרן? כמה מהם פעילים וכמה מהם פנסיונרים? מהו הגיל הממוצע של העמיתים בקרן? ככל שיש יותר עמיתים בקרן, הרי שהסיכונים מתפזרים בין אנשים רבים יותר והגיל הממוצע יכול לתת תחזית מסוימת לגבי הגודל העתידי של הפרשות חודשיות לפנסיה.

אם יש לך שאלות נוספות בנוגע לנושא ההשוואה בין קרנות פנסיה, אנו נשמח להפנות אותך למומחים בתחום. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את הפרטים האישיים שלך בעמוד זה ואנו ניצור אתך קשר טלפוני במהירות האפשרית.