ביטוח דירה למשכנתא

ביטוח דירה למשכנתא

מחירי הנדל"ן בישראל נמצאים בעלייה תלולה מאז המשבר בשנת 2008 ורבים מן הרוכשים הפוטנציאליים של דירות מתקשים לרכוש דירות על ידי הונם העצמי. כתוצאה מכך, תיק המשכנתאות של הציבור הולך וגדל יחד עם המשכנתא הממוצעת למשק בית.

בגלל שהסכומים של הלוואות הדיור הן גדולות למדי והבנקים למשכנתאות מעוניינים להגן על עצמם מפני אפשרות של פשיטות רגל ועיכוב התשלומים החודשיים של החזר משכנתא, ישנם הליכים בירוקרטיים שכל לווה משכנתא צריך לעבור. אחת מן הדרישות הבנקאיות נוגעת לצורך בביטוח משכנתא של הלווה או הלווים.

ביטוח משכנתא וביטוח דירה

ביטוח המשכנתא מורכב למעשה משני חלקים, כאשר החלק הראשון הוא ביטוח חיים של הלווה או הלווים הקיימים והחלק השני הוא ביטוח הדירה שמשועבדת לבנק. שני הביטוחים הללו באים לטפל במקרי פורס מאז'ור פוטנציאליים שיכולים לפגוע ביכולת ההחזר של הלווים או לפגום בשווי הכספי של הדירה (שמשמשת כביטחונות כנגד המשכנתא).

ביטוח החיים נותן מענה לאפשרות של פטירת הלווה, שבתורה מביאה לקשיים כספיים משמעותיים של יתר בני המשפחה שמתגוררים בדירה. כתוצאה ממצב כזה, ייתכן מאד שהבנק יאלץ לממש את הביטחונות ולפנות את המשפחה מהדירה – מצב לא רצוי מבחינה כלכלית ותקשורתית. בעזרת ביטוח חיים, פטירת הלווה מביאה למימוש הפוליסה, פירעון מלא של המשכנתא והעברת הכסף לבנק.

ביטוח הדירה מתייחס לשאלת הדירה שנמצאת במרכז עסקת הנדל"ן והצורך מצד הבנק לשמור על הערך הכספי שלה (בגלל השעבוד של הדירה לבנק והאפשרות הפוטנציאלית לממש את הביטחונות במקרה של אי עמידה בהתחייבות הלווה). במסגרת ביטוח דירה ניתן להוסיף כיסויים רבים וחשובים כמו ביטוח תכולה, ביטוח צד ג' ועוד.

ביטוח דירה למשכנתא דרך הבנק – האם זה משתלם?

כאשר מגיע השלב בעסקת המשכנתא שבו עולה עניין ביטוח המשכנתא, נציגי הבנק בדרך כלל יציעו לבצע את הביטוח דרך החברות שעובדות עם הבנק ולחסוך בכך זמן וכסף. אך האם פוליסת ביטוח דירה דרך הבנק היא באמת משתלמת מבחינת הלווה? התשובה הקצרה ברוב המקרים כאן היא שלילית והסיבה לכך אינה תלויה בהכרח ביכולות או הרצונות של הבנקים למשכנתאות.

העניין הוא, שכל פוליסות הביטוח שמוצעות במסגרת הגופים הפיננסיים השונים נתונים לרגולציה של המפקח על הביטוח. הבנקים אינם מורשים לעסוק בתחום הביטוח ולכן אין באפשרותם להציע מגוון כיסויים שקיימים בחברות אחרות.

ביטוח תכולה, לדוגמא, מכסה את המבוטח מפני אפשרויות של שריפה או גניבת מוצרים יקרי ערך שנמצאים בתוך הדירה. כאשר ביטוח זה נעשה כתוספת לביטוח דירה, עלותו היא מינורית ומתבטאת בעשרות שקלים בחודש. אולם, בניגוד לחברות הביטוח הפרטיות, הבנקים לא יכולים להציע אותו ללקוח.

ביטוח דירה דרך המשכנתא

ביטוח משכנתא שאותו מחייבים הבנקים את הלווים הפוטנציאליים, מהווה מצד אחד הוצאה נוספת אך מצד שני ניתן להסתכל עליו כהזדמנות לעשות סדר בכל הביטוחים הקיימים. ניתן, למשל, לנצל את האופציה לאחד ביטוחים שונים בחברות שונות, לאתר כפל ביטוח ולחסוך על ידי כך בעלויות.

ביטוח דירה שנעשה באמצעות המשכנתא מאפשר להוסיף בין השאר ביטוח צד ג' (המאפשר פיצוי במקרה של נזקים לרכוש של אנשים אחרים כתוצאה משריפה, שיטפון ועוד), ביטוח תכולה, מבנה ועוד. מומלץ מאד לעשות סקר שוק יסודי בין חברות הביטוח השונות ולאתר את ההצעות המתאימות ביותר מבחינת הכיסויים והעלויות.

במידה ואתה רוצה להשוות בין מסלולים אטרקטיביים ומקיפים של ביטוח דירה למשכנתא, אנו בפורטל צוק ביטוח עומדים כאן לרשותך. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו נדאג שהנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך במהירות האפשרית.